O Elišce

Eliška Burdová se narodila v Ostravě jako zdravé miminko bez jakýchkoliv potíží, ale osud s ní měl bohužel jiné plány. Ve věku 8 měsíců se nám spolu s naší paní doktorkou nezdál její vývoj přiměřený. Kromě toho, že jen apaticky ležela a oproti jiným miminkům a batoletem se nijak nevyvíjela dopředu, mívala zvláštní záškuby končetin. Zpočátku jsme se domnívali, že je citlivá na zvuky a že jde o leknutí. Jenže tyto projevy se objevovaly i ve chvíli, kdy byla naše Eliška úplně v klidu a žádné zvuky ji nerušily. A tak to všechno začalo.

Náš příběh

Byli jsme odesláni na neurologii a začali jsme zjišťovat příčiny. Na magnetické rezonanci zjistili chybějící kousek spodního mozečku. Tento stav je definován jako Dandy Walker varianta. Je zajímavé, že o tomto stavu ani mnoho lidí netuší, že jej má. Projevuje se tak, že jsou jen o něco více nešikovní, jelikož mozeček odpovídá za koordinaci pohybu. Eliška navíc stále často zvracela a domnívali jsme se, že jde o reflex jícnu. Proběhlo i rozsáhlé testování na alergie, ale alergie na mléko ani další potraviny se neprokázala.

Dandy-Walkerova malformace neboli Dandy-Walker syndrom

Většinou se u jedinců s Dandy-Walker syndromem objevují příznaky abnormálního vývoje mozku v průběhu prvního roku života. Klinicky se u většiny dětí projevuje hromaděním mozkomíšního moku v mozku – hydrocefalem, který může způsobit makrocefalii.

Mírnější formou onemocnění je Dandy–Walker varianta zahrnující hypoplasii vermis mozečku bez agenese, mírné či žádné zvětšení zadní jámy lební a čtvrté komory, nebývá hydrocefalus. Naše Eliška má naštěstí lehčí formu této nemoci.

Očkování a Westův syndrom

O škodlivosti vakcín, jejich zarážejícímu obsahu látek a zátěži, jakou způsobují lidskému organismu, toho bylo napsáno hodně a vedou se o tom sáhodlouhé debaty. To, že mají v mnohých případech tragické následky je známo z mnoha případů. V 18 měsících dostala naše Eliška vakcínu Priorix, která ji vyvolala závažný typ epilepsie, Westův syndrom. Westův syndrom je velmi nebezpečný typ epilepsie, který se vyskytuje především u dětí. Často vede k poškození mozku, což způsobí narušení mentálního vývoje dítěte. V kombinaci s předešlou diagnózou mělo toto propojení pro Elišku fatální následky. Tímto syndromem jsou častěji sice postiženi chlapci, ale neminulo to ani Elišku. Příčinou Westova syndromu jsou narušené nervové buňky, které vysílají vadné nervové signály, ty se dále šíří mozkem a způsobí tak vlastní epileptický záchvat. Důvod, proč tyto poškozené buňky vznikají, není dosud znám. Nemoc se nejčastěji projevuje křečovými epileptickými záchvaty a rozvojem mentální retardace různého stupně. Tyto záchvaty mohou být celého těla nebo části některých svalů. Specifické jsou salaamové křeče, při kterých dochází k odmrštění paží a hlubokému předklonu. Diagnóza byla stanovena neurologem pomocí EEG pro vyšetření mozkové aktivity. K léčbě se používají antiepileptika a adrenokortikotropní hormon ACT. Pokud je léčba úspěšná, nemělo by mít dítě žádné následky. Přesto mohou mít děti i trvalé následky a to potkalo i Elišku.

Současný stav Elišky

Postupem času Eliška podstoupila veškerá vyšetření včetně metabolických i genetických vad, vše bylo negativní. Eliška je pro doktory stále záhadou. I když se alergie na mléko neprokázala, mléko bylo ze stravy Elišky vyloučeno. Nyní je Eliška 10 měsíců bez záchvatu na bezmléčné dietě a jde ve svém vývoji stále dopředu. Začíná mamince pomáhat při oblékání. To jsou ty malé radosti, které jsou v běžném životě Elišky obrovské. Dokáže sama sedět, plazit, dostane se na čtyři a s dopomocí ustojí pár vteřin. Protože má ochablé svalstvo, bude trvat mnoho měsíců i let, než dojde k nějakému většímu posunu. Eliška je ale velká bojovnice. Potřebuje spoustu rehabilitací, pomůcek a různých terapií. Eliška stále nechodí, nemluví, neoblékne se, nenají se sama, potřebuje neustálou péči a dozor.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.